Bratislava – 180 významných ľudí slovenského biznisu, panelové diskusie, prezentácie či úspešné príbehy. Aj to prinieslo podujatie CEO FÓRUM SLOVENSKO, ktoré sa konalo 14.-15. februára v Bratislave. Hlavným cieľom podujatia je vízia lepšieho Slovenska. Aj preto organizátori podporili myšlienky projektu Hodnota za peniaze. „Súkromná sféra nemôže prekvitať, ak jej štát hádže polená pod nohy,“ povedal hneď v úvode ambasádor podujatia Ľudovít Ódor, člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a budúci viceguvernér Národnej banky Slovenska.
Myšlienka Hodnoty za peniaze tiež prináša priestor na vytvorenie efektívnej verejnej správy, ktorá podporuje a nie brzdí podnikanie na Slovensku, vysvetlil motív fóra Roman Slovinec, CEO spoločnosti EBCG, ktorá podujatie organizuje. Ako dosiahnuť ten najlepší z možných svetov, alebo ako získať čo najviac za čo najmenšie náklady? Otázky, ktoré si kladieme často, no pri podnikateľoch to platí dvojnásobne. A to, čo je ich každodenným chlebíkom, by malo byť štandardom aj v prípade štátu, zhodli sa diskutujúci. Podujatím však rezonovala aj otázka, ako a či vôbec mu v tom súkromný sektor dokáže pomôcť. „Minimom je určite verejný tlak na vládu, firmy by sa tiež mali vyhnúť podozrivým spoluprácam a správať sa eticky,“ vraví Ódor. Podľa medzinárodného Indexu konkurencieschopnosti, ktorý zostavuje Svetové ekonomické fórum totiž naša krajina dosiahla predminulý rok 65. miesto spomedzi 138 štátov sveta, pričom medzi najhoršími sme boli napríklad v korupcii a využívaní úplatkov. A ako ukazuje index podnikateľského prostredia, ktorý pravidelne zostavuje Podnikateľská aliancia Slovenska, vnímanie korupcie v tomto odvetví sa postupne zhoršuje. Ako však pripomenuli biznismeni na fóre, na každý tanec treba dvoch a súkromné firmy by mali ísť štátu príkladom.
Lídri rôznych spoločností sa počas debát nevyhli ani téme vzdelávania a školstva, ktoré považujú za jednu z priorít. „Nájsť kvalifikovanú pracovnú silu je niekedy problém, prijímame preto rôznych zahraničných expertov od ktorých sa naši ľudia učia,“ vysvetlil CEO c2i Patrick Hessel. A pridal sa aj výkonný riaditeľ Siemensu Vladimír Slezák. Ten poukázal na to, že technické univerzity dostali tento rok o 5-7 percent menej ako minulý, umelecké školy si však naopak polepšili o 15-17 percent. Naše hospodárstvo však stojí na priemysle a zamestnávatelia dlhodobo žiadajú štát, aby problém riešil. „Chýba v našej krajine viac umelcov či technikov, a kto tvorí vyššie HDP?,“položil rečnícku otázku Slezák. Na podujatí tiež vystúpili predstavitelia ESET, Siemens, Swiss Re, AeroMobil, HB Reavis, Microsoft, Pixel Federation, Websupport, Matador, Whirlpool, Würth, Lear Corporation, Exponea, a mnohí ďalší. Podľa organizátora, spoločnosti EBCG, je ich cieľom spájanie úspešných ľudí, firiem a poskytovanie cenných rád od lídrov. „Práve to môže posúvať dopredu a poskytnúť tak ďalšiu konkurenčnú výhodu,“ hovorí Slovinec.